Hogyan befolyásolják mindennapi életünket a triggerpontok?

Ha jártunk már gyógytornán vagy masszázson biztos előfordult, hogy a masszőr vagy a gyógytornász épp egy érzékeny vagy fájdalmas pontra tapintott, miközben a feszült izmainkat igyekezett ellazítani. Ezek az izmokban található kis csomók a triggerpontok, és bár méretüket tekintve kicsik, mégis jelentős kellemetlenségeket tudnak okozni.

Mik is pontosan a triggerpontok?

A triggerpontok lokalizált, érzékeny pontok az izomban, amelyek tapintásra csomónak érződnek. Az érintett területen feszülést, fájdalmat vagy merevséget is okozhatnak, ami által korlátozhatják a mozgástartományt.

Az izmok működése

A triggerpontokat legegyszerűbben az izmok működésével érthetjük meg. Az izmok az emberi test mozgásáért és stabilitásáért felelős szövetek, amelyek a mozgás során összehúzódnak majd ellazulnak.

A triggerpontok legtöbb esetben az izmok túlerőltetése miatt alakulnak ki, amikor azok továbbra is összehúzódott állapotban maradnak. A csomók megakadályozhatják az izmok teljes kinyúlását, ami fájdalommal és irritációval járhat.

A fájdalom intenzitása

A fájdalom a diszkomfort érzéstől egészen a súlyos, mozgáskorlátozással járó fájdalomig terjedhet, és jelentkezhet a testben bárhol. A fájdalom gyakran az izom nyújtása vagy ellenállása során is fennáll. Ezen kívül a triggerpontok érintésekor is mindig tapasztalható valamilyen mértékű érzékenység.

A triggerpontok gyakran áttételes fájdalmat okoznak, ami azt jelenti, hogy a fájdalom nem csak a pont helyén jelentkezik, hanem más területekre is kiterjedhet. Például egy vállban lévő triggerpont fájdalmat okozhat a kar más részein is.

Két típusú triggerpont létezik

A triggerpontok két legfontosabb típusa: az aktív és a látens.

Látens triggerpontok

A látens triggerpontok olyan területek az izmokban, amelyek diszfunkciót okozhatnak, például merevséget vagy mozgáskorlátozottságot, de alapvetően nem okoznak fájdalmat, hacsak nem érintjük meg őket.

A masszázs során érezhető fájdalmakat is okozhatják látens triggerpontok, különösen, ha a fájdalom csak az egyik oldalon jelentkezik.

Feltételezések szerint a látens triggerpontok a mozgáshiány következtében alakulnak ki, ezért nagyobb valószínűséggel fordulnak elő az ülőmunkát végző embereknél.

Aktív triggerpontok

Ezek jellemzően az érintett szövetek túlterhelése miatt alakulnak ki, és leginkább a sportolókat érintik. Ezek a triggerpontok szintén befolyásolják az izom működését, de már fájdalmat okoznak mozgás közben vagy akár nyugalmi állapotban is.

Áttétes fájdalmat mindkét fajta triggerpont okozhat, de mivel a látens típusúak csak érintésre fájdalmasak, hónapokig vagy akár évekig is észrevétlenek és kezeletlenek maradhatnak.

A triggerpontok kialakulásának folyamata

Amikor egy izmot használunk, a benne lévő sok ezer rost összehúzódik, és közelebb kerül egymáshoz, míg ellazult állapotban a rostok szétvállnak és távolabb kerülnek egymástól.

Amikor az izmot túlterheljük vagy sérül, az izomrostok egy része összenyomódva marad. Emiatt csökken az oxigénellátásuk, és nem lesznek képesek megfelelően regenerálódni. Ez fájdalmas csomók, vagyis triggerpontok kialakulásához vezethet.

Mi miatt alakulnak ki?

A triggerpontokat sajnos sokféle tényező okozhatja, a leggyakoribbak a következők:

  • Túlzott és hosszan tartó edzés.
  • Amikor az izmokat hirtelen terhelés, trauma vagy sérülés éri.
  • A helytelen testtartás is feszültséget és fájdalmakat okozhat az izmokban, például, amikor a számítógép előtt dolgozunk, vagy túl sokáig görnyedünk anélkül, hogy észrevennénk.
  • Mind az érzelmi, mind a fizikai stressz megviseli a szervezetet, és túlzott izom-összehúzódást okozhat. Ezért is fontos, hogy relaxációs tevékenységeket, köztük masszázst is végezzünk.
  • Mozgáshiány vagy, ha valaki hosszú ideig ágyhoz van kötve.

Hol alakulnak ki a triggerpontok?

Ezek a feszes izomzaton belül tapintható, 2-10 mm nagyságú csomók, a test vázizomzatában különböző helyeken is megjelenhetnek.

Néhány példa a tipikus triggerpontok elhelyezkedésére:

  • Nyak és vállak területein.
  • A hát alsó részén és a derék környékén azokban az izmokban, amelyek a gerincet támasztják és stabilizálják.
  • Mellkas izmaiban.
  • A farizmok és a combizmok területén különösen azokban az izmokban, amelyek hosszú ideig állnak vagy mozognak.
  • A lábfej, a vádli és a comb izmai is szenvedhetnek triggerpontoktól, különösen akkor, ha a lábak sok terhelést kapnak.

A triggerpontok elsősorban az izmokban alakulnak ki, de más szövetekben, például az ínszalagokban, csonthártyában, fasciákban vagy a bőr alatti zsírszövetekben is megjelenhetnek.

Hogyan kezeljük a triggerpontokat?

Kezelésük legbiztonságosabb és leggyorsabb módja a masszázs, de az akupunktúrával is hatásos eredményeket érhetünk el. Mindkettő segít ellazítani az izmokat, fokozza az adott terület vérellátását, és csökkenteni a csomók körüli feszültséget.

Létezik injekciós terápia is, amely egy bonyolultabb eljárás, és általában fizikoterápiás orvos végzi. Olyan krónikus triggerpontoknál alkalmazzák, amelyek nem kezelhetők masszázzsal vagy más kiegészítő terápiával.

Az otthoni kezeléshez a tüskés masszázs labdák is nagyszerűek lehetnek. Könnyen használhatóak, javítják a vérkeringést, ezáltal segíthetik feloldani a kisebb izomcsoportokban vagy egy triggerpontban lévő feszültséget.

Miért ne vegyük félvállról a triggerpontokat?

A kezeletlen triggerpont tovább súlyosbodhat. Egyrészt a mozgás erőltetésével az izom-összehúzódás és az izommerevség is fokozódik, ami további problémát, fájdalmat vagy a környező szövetek gyulladását okozhatja.

Másrészt a fájdalom elkerülése érdekében hajlamosak lehetünk mellőzni az érintett terület mozgatását, ami miatt még inkább betokosodhat a csomó.

Bár a látens triggerpontok nem mindig fájdalmasak, ezt nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyhatjuk őket, mert hirtelen aktív triggerpontokká alakulhatnak. Ebben a szakaszban a terület nagy fokú érzékenysége miatt pedig már sokkal nehezebb kezelni őket.

A triggerpontok okozta kellemetlenségekkel szinte mindenki találkozhat valamikor az élete során. Kialakulhatnak túlzott testmozgás vagy éppen mozgáshiány miatt, de a stressz, helytelen testtartás és anyagcsere-betegségek is okozhatják.

Ha fájdalom és merevség jelentkezik forduljunk szakemberhez, akik különböző terápiával segíthetik enyhíteni az izmok feszültségét.